Trh nabízí mnoho typů podlah. Jak si ale v široké nabídce vybrat? Připravila jsem pro vás velký přehled podlahových krytin do kuchyně – podíváme se na novinky i podlahové evergreeny a na závěr přidám špetku mých designérských zkušeností.
Podobně jako při jiném rozhodování při výběru vybavení interiéru, i zde záleží, čím se budete řídit. Vaše rozhodnutí stojí na čtyřech pilířích: praktičnost, cena, vzhled a trendy. Podlahy jsem pro přehlednost roztřídila do několika základních kategorií. Pojďme se podívat, jakou podlahu (ne)vybrat do kuchyně a proč.
V posledních několika letech stoupá obliba vinylu, který je vhodný nejen do kuchyně, ale také do koupelny, protože mu nevadí voda. Dalšími výhodami je, že je nehlučný, dobře se udržuje a je pocitově teplý.
Podlahová krytina v kuchyni patří společně s okny a dveřmi mezi dominanty a tvoří základní kámen interiéru. Sjednocení těchto prvků vytvoří kompaktní vzhled. Celkově nevidím ráda, když má každý prostor jinou podlahovou krytinu – prostor se rozbije a bude působit menším, stísněnějším dojmem. Zpravidla do interiéru navrhuji 2-3 druhy krytin. Jestliže je kuchyň, jídelna a obývací prostor jeden velký prostor, vždy doporučuji zvolit jednotnou podlahovou krytinu, která může být samozřejmě nějakým zajímavým prvkem propojena (například cementovou keramikou). Tím se dá částečně splnit sen, že v interiéru nebudou prahy a přechodové lišty.
Další krytina může nastat v koupelně, kde stále kralují oblíbené dlažby. I zde lze však dlažbu nahradit odolným vinylem. Další náročnou zónou je vstupní chodba, kde doporučuji kámen či keramiku – tyto materiály skvěle odolají případnému poškrábání od kamínků, které si přinesete v podrážkách.
Chcete poradit s výběrem? Zajímají vás další rady? Ať již potřebujete konzultaci, nebo chcete navrhnout celý interiér, neváhejte mě kontaktovat. Ráda se o své zkušenosti s vámi podělím.
Vaše Markéta Vondráčková